Beskrivelse
2018 – Cabernet Sauvignon, Merlot og Cabernet Franc. LavaRed, Damianitza. Dejlig allround rødvin.
En dejlig vin, som på ingen måde fortjener den lidt nedladende betegnelse hverdagsvin til trods for, at prisen er uhyre rimelig – men lad os gå så langt som til at anbefale denne vin HVER dag!
Vi har med druerne Cabernet Sauvignon, Merlot og Cabernet Franc at gøre, og dette afspejles da også i den flotte violette farve, samt duften af blommer og solbær. Smagen er saftig, frugtrig og så harmonisk, at denne vin kan nydes alene, men også til et væld af retter og madkombinationer, så længe de ikke er for kraftige. Perfekt til lam og det italienske køkken.
Området No Man’s Land er en historie for sig, men navnet vidner om, at her er tale om uberørt natur, hvor vinen vokser vildt og kraftigt som i det autentiske vinland for generationer tilbage – tag dog ikke fejl af, at det er de nyeste og mest professionelle teknikker, der er anvendt i produktionen, inden vinen har fået en kort fadlagring på egetræstønder.
Vinavisen –
En rødvin på druerne Cabernet Sauvignon, Merlot og Cabernet Franc – en rigtig Bordeaux-blanding. Det er en god og fløjlsblød rødvin med koncentreret frugt og en markant note af ren lakrids.